Ο ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ, ΣΗΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ

Έσπασαν καρδιές στη Μενόγια

Κυριολεκτικά στο νήμα κρίθηκε ο αγώνας ταχύτητας που έγινε στη Μενόγια την Κυριακή, 4 Σεπτεμβρίου και ήταν ο τρίτος του πρωταθλήματος. Νικητής ο Πανίκος Πολυκάρπου, που σημείωσε ίδιο χρόνο με τον πρωταθλητή Χρίστο Δημοσθένους, όμως πήρε τους 25 βαθμούς επειδή πέτυχε την επίδοση στην πρώτη του προσπάθεια. Ήταν η πρώτη φετινή νίκη για τον 21χρονο οδηγό που προηγείται στην κούρσα του τίτλου έχοντας 61β, έναντι 43 του Δημοσθένους. Τρίτος τερμάτισε ο Λάμπρος Λιμνιώτης, που με 15 βαθμούς άνοιξε τον λογαριασμό του. Ο νικητής έτρεχε με ένα Mitsubishi Lancer Evo IV, σε αντίθεση με τον δεύτερο και τον τρίτο που αγωνίστηκαν με Evo IV.

Ο Πολυκάρπου έτρεχε με το Νο1 στις πόρτες, κάτι που τον βοήθησε να βάλει πίεση στον Δημοσθένους, ο οποίος στο δεύτερο του πέρασμα δεν κατάφερε να σπάσει τον χρόνο του νεαρού, καθώς σταμάτησε τα χρονόμετρα στο 1:28.19, ισοφαρίζοντας τον χρόνο του Πολυκάρπου. Επόμενος αγώνας σε δυο εβδομάδες, σε ασφάλτινη επιφάνεια.

«Θα… χορέψω»

«Δεν χρειάστηκε να πιέσω στη δεύτερη προσπάθεια. Αν χρειαζόταν πιστεύω ότι θα μπορούσα να κατεβάσω κι άλλο τον χρόνο μου», σημειώνει ο 21χρονος οδηγός, που θα βρεθεί για μια εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη όπου σπουδάζει και θα γυρίσει για τον τέταρτο αγώνα της χρονιάς. «Νομίζω με άλλη μια πρώτη θέση ‘καθαρίζω’ τον τίτλο, αν και μένουν τρεις αγώνες ακόμα. Έχω σκοπό να τρέξω και στους επόμενους γύρους. Αφού μπήκα στον χορό, θα χορέψω», εξηγεί και προσθέτει πως «το ότι είμαι στην Ελλάδα και δεν κάνω σχεδόν καθόλου δοκιμαστικές αποτελεί σημαντικό μειονέκτημα».

Μπαίνοντας στο δεύτερο έτος μαθημάτων, ο Πολυκάρπου προσπαθεί να μεταφέρει τις σπουδές του στην Κύπρο ώστε να μην παραμελεί μια λαμπρή καριέρα που ανοίγεται μπροστά του. Φέτος δεν έχει τρέξει σε αγώνα Ράλλυ, κάτι που δεν αποκλείεται να συμβεί στον εθνικό μας αγώνα, 3-5 Νοεμβρίου, στα πλαίσια του IRC.

Έπεσε τρίτος ο Αρμεύτης

Στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος έπεσε ο Χρίστος Αρμεύτης, που σκόραρε έξι βαθμούς με την έβδομη θέση και έχει 35, όσους και ο Δώρος Λουκαΐδης, ο οποίος τερμάτισε πέμπτος. Τέταρτος στη Μενόγια ήταν ο Πάμπος Λαός, που είναι πέμπτος στο πρωτάθλημα με 32β. Τον έκτο ταχύτερο χρόνο σημείωσε ο Γιάγκος Γιάγκου, ενώ όγδοος ήταν ο Σώτος Τρικωμίτης με Subaru Impreza – οι πρώτοι επτά οδηγούσαν Mitsubishi.

Καρούσιος στα 2WD

Μέσα από τα χέρια του έχασε τη νίκη στη δικίνητη κατηγορία ο Ανδρέας Χαραλάμπους με το Honda Civic Type-R3, που πρώτη φορά εμφανιζόταν στην Κύπρο. Έκανε ένα τραγικό λάθος στην τελευταία στροφή, με αποτέλεσμα να μην σπάσει τον χρόνο του Σωτήρη Καρούσιου ο οποίος, με το άλλο Honda Civic, ήταν μισό δευτερόλεπτο ταχύτερος. Οι δυο τους συμπλήρωσαν τη βαθμολογούμενη δεκάδα, ενώ ο Καρούσιος έχει σημαντικό προβάδισμα αφού με δυο νίκες και μια τρίτη θέση έχει πλέον 65β στην 2WD, 16 περισσότερους από τον Σταύρο Αχιλλέως, που με Honda Civic ήταν τέταρτος στην κατηγορία και 13ος γενικής. Την τριάδα των Civic έσπασε ο Παρέλλης Τζούνιορ με Opel Corsa.

Στον αγώνα μετείχαν συνολικά 20 οδηγοί, ενώ ικανοποιητική ήταν η προσέλευση των θεατών, που γέμισαν ορισμένα σημεία της θεαματικής πίστας. Μάλιστα η Μενόγια επιβεβαίωσε με τον πιο εμφαντικό τρόπο την παράδοση που τη θέλει να προσφέρει «κλειστούς» αγώνες που κρίνονται με οριακές διαφορές.

Ραντεβού σε δυο εβδομάδες

Καθοριστικής σημασίας είναι ο επόμενος αγώνας που θα διεξαχθεί στις 18 Σεπτεμβρίου, σε ασφάλτινη επιφάνεια. Είναι ο τέταρτος από τους έξι γύρους της σεζόν, ενώ πρωταθλητής αναδεικνύεται αυτός που θα έχει το μεγαλύτερο άθροισμα βαθμών στην πρόσθεση των πέντε καλύτερων αποτελεσμάτων του.